top of page
hero-2.png
Rectangle 11-5.png
TEMAT

Skąd bierze się energia? 
Porównujemy źródła energii

Co mają wspólnego wiatrak i smartfon? Energetyczna zagadka!
Autor scenariusza: Fundacja Future Minds

Opis:

Uczniowie zastanowią się, skąd pochodzi energia potrzebna do działania urządzeń codziennego użytku, takich jak smartfon. Porównają różne źródła energii – odnawialne i nieodnawialne – oraz odkryją ich zalety i wady. Dowiedzą się, dlaczego energia z czystych
źródeł (np. wiatr, słońce) staje się coraz ważniejsza i jakie ma znaczenie dla przyszłości. Lekcja rozpoczyna się od zagadki: „Co mają wspólnego wiatrak i smartfon?”.

Przedmiot i poziom:

  • Przyroda (kl. 6)

  • Geografia / Edukacja ekologiczna (kl. 7–8)

  • Godzina wychowawcza (kl. 6–8)

Czas: 45 minut

Rectangle 11-5.png

Powiązanie z podstawą programową
i programem wychowawczo-profilaktycznym

Lekcja wychowawcza (kl. 6-8):

  • Realizacja zadań szkoły określonych w podstawie programowej (kształtowanie postaw proekologicznych, przygotowanie do życia w społeczeństwie, odpowiedzialność za środowisko i dobro wspólne),

  • Wspieranie realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły (edukacja ekologiczna, krytyczne myślenie, współpraca w grupie).

Przyroda (kl. 6):

  • Uczeń wyjaśnia, czym jest energia i jakie są jej źródła (odnawialne i nieodnawialne).

  • Uczeń dostrzega wpływ działalności człowieka na środowisko przyrodnicze.

Geografia (kl. 7–8):

  • Uczeń charakteryzuje wybrane źródła energii i potrafi podać przykłady w Polsce i na świecie.

  • Uczeń rozumie, że niektóre sposoby wytwarzania energii są bardziej przyjazne dla środowiska niż inne i potrafi podać przykłady takich działań.

Rectangle 11-5.png

Cele lekcji

Uczeń:

  • Wie, że istnieją źródła energii odnawialne

  • i nieodnawialne,

  • Potrafi podać po 2 przykłady jednych i drugich,

  • Rozumie, że każde urządzenie (np. smartfon) potrzebuje energii,

  • Potrafi wskazać zaletę i wadę wybranego źródła energii.

Rectangle 11-5.png

Kryteria sukcesu (uczeń)

Po lekcji potrafię:

  • Wymienić OZE i źródła nieodnawialne,

  • Powiedzieć, które źródła są „przyjazne”, a które „szkodliwe” dla środowiska.

Rectangle 11-5.png

Metody i formy pracy

  • Burza mózgów, praca w grupach, dyskusja, mapa myśli

  • Praca indywidualna, w parach, w grupie

Rectangle 11-5.png

Przygotowanie do lekcji

  • Karta pracy „Energetyczny detektyw” (dla każdej grupy)

  • Tablica lub duża kartka papieru

  • Zegar do kontrolowania czasu pracy w grupach

Rectangle 11-5.png

Przebieg lekcji

1. Wstęp – zagadka (5 min)

  • Pytanie: „Co wspólnego ma smartfon i wiatrak?”. Można pokazać obrazki na tablicy/rzutniku

  • Uczniowie zgadują.

  • Nauczyciel wyjaśnia: „Oba potrzebują energii – jeden ją produkuje, drugi zużywa. Ale energia nie zawsze jest taka sama. Skąd ją bierzemy?”

2. Burza mózgów (5 min)

  • Pytanie: „Jakie znacie źródła energii?”

  • Nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie pomysły uczniów.

3. Praca w grupach – rozszyfrowanie źródeł (20 min)

  • Klasa dzieli się na grupy.

  • Każda grupa dostaje kartę pracy

  • Grupy uzupełniają tabelę wspólnie.

  • Zadanie dodatkowe: każda grupa wybiera 1 źródło, które uważa za najważniejsze w przyszłości, i przygotowuje 1 zdanie uzasadnienia.

4. Prezentacja i dyskusja (10 min)

  • Grupy krótko (1–2 min) przedstawiają swoje wybrane źródło i uzasadnienie.

  • Na tablicy powstaje mapa myśli: OZE vs nie-OZE.

  • Pytanie do klasy: „Dlaczego dziś mówi się o transformacji energetycznej? Co chcemy zmienić?”

5. Podsumowanie (5 min)

  • Powrót do zagadki: „Wiatrak daje energię, smartfon ją zużywa. Od nas zależy, z jakiego źródła ta energia pochodzi.”

  • Hasło na zakończenie: „Każdy z nas korzysta z energii. Ważne, aby była czysta i przyszłościowa.”

  • Zadanie dodatkowe: Znajdź 1 przykład odnawialnego źródła energii w Polsce i narysuj je albo zrób krótką notatkę.

8. Ewaluacja

Obserwacja pracy w grupach.

  • Uzupełniona tabela (czy uczeń rozróżnia OZE i nie-OZE, zna zalety/wady).

  • Krótka rozmowa podsumowująca: „Co było dla Ciebie najciekawsze? Co zapamiętasz?”.

Rectangle 11-5.png

Materiały

Frame 6.png
Frame 6.png
bottom of page